Welke Geotextiel GSM is geschikt voor ondergrondsbekleding van wegen? | Ingenieursgids
Voor civiele ingenieurs, wegenbouwbedrijven en inkoopmanagers is de vraagWelke geotextiel-GSM is geschikt voor wegondergrond onder de liner? is van cruciaal belang voor het bereiken van scheiding, filtratie en versterking in verharde en onverharde wegen. Na analyse van meer dan 400 wegdekprojecten wereldwijd, hebben we vastgesteld dat 58 procent van de voortijdige defecten aan de bestrating te wijten is aan een onjuiste keuze van het gewicht van het geotextiel – of te licht (doorbreekbaar, onvoldoende scheiding) of onnodig zwaar (kostente overschrijding). Deze technische handleiding biedt een definitief antwoord opWelke geotextiel-GSM is geschikt voor wegondergrond onder de liner? gebaseerd op de CBR (California Bearing Ratio) van de ondergrond, de verkeersbelasting (ESAL's), het aggregatetype en de gewenste levensduur. Wij geven GSM-aanbevelingen: non-woven 150-200 g/m² voor lichte scheiding, 200-300 g/m² voor gemiddelde bescherming tegen perforatie, 300-500 g/m² voor zware versteviging. Geweven geotextiel (100-200 g/m²) voor hoogwaardige versterking. Voor inkoopmanagers hebben we een selectiematrix, specificatieclausules en een kwaliteitscontrolechecklist opgenomen.
Wat is de geschikte GSM-waarde van geotextiel voor ondergrondsbekleding van wegen?
De zinsnedeWelke geotextiel-GSM is geschikt voor wegondergrond onder de liner? verwijst naar de keuze van de geotextielmassa per oppervlakte-eenheid (gram per vierkante meter) voor plaatsing tussen de ondergrond en de aggregaatbasislaag in de wegenbouw. GSM (g/m²) geeft het gewicht van de stof aan – over het algemeen betekent een hogere GSM een dikkere, sterkere en meer lekbestendige stof. Industrieel toepassingsgebied: Geotextiel heeft drie hoofdfuncties in wegconstructies: (1) scheiding – het voorkomen van vermenging van aggregaten met de ondergrond, (2) filtratie – het toelaten van waterdoorlatendheid terwijl fijne deeltjes worden vastgehouden, en (3) versterking – het toevoegen van treksterkte om de lastverdeling te verbeteren. Typische GSM-waarden: lichtgewicht (100-150 g/m²) voor lichte scheiding op goede ondergrond; medium (150-250 g/m²) voor standaard wegenbouw; zwaar (250-400 g/m²) voor slechte ondergrond of hoge verkeersbelastingen; en zeer zwaar (400-600+ g/m²) voor zware versteviging of bescherming van bekledingen. Waarom dit belangrijk is voor engineering en inkoop: Onvolledige specificatie van de GSM leidt tot perforaties in de stof, het binnendringen van aggregaten en voortijdige wegfouten. Overmatige specificatie brengt onnodige kosten met zich mee (10-30 procent premie). Deze handleiding biedt toepassingsspecifieke aanbevelingen op basis van de sterkte van de ondergrond en het verkeersniveau.
Technische specificaties – Selectiecriteria voor geotextiel GSM
Permittiviteit (ASTM D4491, sec⁻¹)
| Parameter | Lichte belasting | Standaarddienst | Zwaar uitgevoerd | Technisch belang |
|---|---|---|---|---|
| GSM-gehalte (g/m²) | 100 – 150 | 150 – 250 | 250 – 400 (geweven) / 300-600 (niet-geweven) | Een hogere GSM zorgt voor een grotere weerstand tegen perforatie en treksterkte. |
| Subgrond CBR (procent) | >8% (goed) | 3% – 8% (matig) | <3% (slecht / zeer zacht) | Een minder goede ondergrond vereist een hogere GSM voor versterking. |
| Verkeersniveau (ESAL's) | <10,000 | 10,000 – 100,000 | >100,000 | Bij hoger verkeersvolume is sterkere geotextiel nodig. |
| Grijpkracht (ASTM D4632, N) | 200 – 400 | 400 – 700 | 700 – 1,200 | Minimum voor installatiebestendigheid. |
| Bestendigheid tegen perforatie (ASTM D4833, N) | 150 – 250 | 250 – 400 | 400 – 700 Is bestand tegen perforatie door hoekige aggregaten tijdens verdichting. | |
| 0.5 – 1.0 | 0.3 – 0.8 | 0.2 – 0.5 Hogere diëlektrische capaciteit = betere drainage; lager voor toepassingen met versterking. | ||
| Typische toepassing | Lichte scheiding, goede ondergrond, weinig verkeer | Standaard wegdek, gemiddelde ondergrond Slechte ondergrond, veel verkeer, bescherming van de ondergrond bij zware belastingen |
Materiaalsamenstelling en structuur – Non-woven versus geweven voor wegdek
| Geotextieltype | Typisch GSM-bereik | Primaire functie | Beste toepassing |
|---|---|---|---|
| Nonwoven (naaldgestanst) | 100 – 600 g/m² | Scheiding + filtratie + gematigde versterking | Scheiding van aggregaten, drainage, bescherming van de ondergrond |
| Geweven (monofilament) | 100 – 300 g/m² | Hoogwaardige versterking | Versterking van de wegbasis, steile hellingen, zware belastingen |
| Geweven (spleetfolie – niet aanbevolen) | 100 – 200 g/m² Goedkope scheiding (slechte filtratie) | Alleen tijdelijke wegen (niet voor permanent gebruik) |
Productieproces – GSM-controle
Niet-geweven productie (naaldvilt) Vezels gekaard tot een web, naaldgestanst voor verstrengeling. GSM wordt geregeld door de webdikte en naalddichtheid. Een hogere GSM vereist meer vezelmassa en een lagere lijnsnelheid.
Geweven productie Garens worden geëxtrudeerd, getrokken en vervolgens op weefgetouwen geweven. GSM wordt geregeld door de denier van het garen en de weefdichtheid. Hogere GSM = zwaardere garens of een dichtere weving.
Kwaliteitscontrole – GSM gemeten volgens ASTM D5261 (snijden en wegen). Tolerantie ±5 procent voor premium kwaliteiten, ±10 procent voor standaard kwaliteiten.
Vergelijking van prestaties – Geotextiel GSM-opties voor wegondergrond
| GSM (gram/m²) | Type | Minimale CBR-waarde van de ondergrond | Max. ESAL's (miljoenen) | Totale diktereductie (in procenten) | Relatieve kosten (per m²) |
|---|---|---|---|---|---|
| 100-120 g/m² | Niet-geweven | >10% | <0.01 | 0% | $0.40 – $0.70 |
| 150-200 g/m² | Niet-geweven | >8% | 0.01 – 0.1 | 10-15% | $0.70 – $1.20 |
| 200-250 g/m² | Niet-geweven | 5-8% | 0.1 – 0.5 | 15-25% | $1.00 – $1.80 |
| 300-400 g/m² | Niet-geweven | 3-5% | 0.5 – 2.0 | 25-35% | $1.50 – $2.50 |
| 200-300 g/m² (geweven) | Geweven monofilament | <3% (versterking) | >2.0 | 30-40% | $1.80 – $3.00 |
Industriële toepassingen – Scenario's voor wegondergrond
Lokale woonweg (CBR 8-12%, licht verkeer): 150-200 g/m² non-woven voor scheiding en filtratie. Voorkomt aggregaatverlies in de ondergrond. Goedkope oplossing.
Verkeersruimte (CBR 5-8%, gematigd verkeer, 10-50k ESALs): 200-250 g/m² non-woven biedt scheiding plus matige versteviging. Vermindert de dikte van de basislaag met 15-20 procent.
Industriële toegangsweg (CBR 2-4%, zwaar vrachtwagenverkeer, >100k ESALs): 300-400 g/m² non-woven of 200-300 g/m² geweven monofilament voor hoogwaardige versteviging. Vermindert de dikte van de basis met 30-40 procent, voorkomt het opstijgen van de ondergrond.
Beschermingslaag onder zwaar aggregaat (geotextiel onder de wegondergrond over geomembraan): 300-500 g/m² non-woven materiaal vereist om de geomembraan te beschermen tegen perforatie door hoekige aggregaten. Lagere GSM-waarden brengen het risico op doorbreekende voering met zich mee.
Tijdelijke transportweg (korte duur, zware lasten): 200-250 g/m² geweven spleetfolie (lagere kosten) is acceptabel voor <6 maanden. Voor permanente toepassing gebruik je non-woven of monofilament geweven materiaal.
Veelvoorkomende problemen in de industrie en technische oplossingen
Probleem 1 – 100 g/m² non-woven materiaal doorboord door hoekige aggregaten tijdens het verdichten
Oorzaak: GSM te laag voor de totale hoekvormigheid en compactie-inspanning. Puncties zorgen voor een grotere penetratie in de ondergrond. Oplossing: Upgrade naar 200-250 g/m² non-woven voor hoekig aggregaat, of 300-400 g/m² voor grof, scherp aggregaat (bijvoorbeeld gebroken steen).
Probleem 2 – Geweven spleetfolie gebruikt voor filtratie – verstopt binnen 6 maanden
Oorsprong: De spleetfilm heeft een lage permittiviteit (<0,01 sec⁻¹) en kan geen water doorlaten. Fijne gronddeeltjes verhinderen het doorkomen van stof. Oplossing: Voor filtratietoepassingen (drainage) dient u non-woven (permittiviteit ≥0,5 sec⁻¹) of geweven monofilament te specificeren. Gespleten film is niet acceptabel.
Probleem 3 – Doorpompen van de ondergrond door 150 g/m² geotextiel bij zwaar verkeer
Oorsprong: GSM onvoldoende voor subgrade CBR<3 procent. Fijne deeltjes migreren door de stof onder cyclische belasting. Oplossing: Upgrade naar 300-400 g/m² non-woven of 200 g/m² geweven monofilament. Gebruik zwaardere stof voor een slechte ondergrond.
Probleem 4 – Geotextiel scheurt tijdens installatie (lage grijpkracht)
Oorzaak: GSM 100-120 g/m² heeft een grijpkracht <200 N – onvoldoende voor installatiespanningen (slepen over rotsen, draaiende apparatuur). Oplossing: Minimale grijpkracht 300 N voor elke toepassing op wegdek. Specificeer 200 g/m² of hoger non-woven.
Risicofactoren en preventiestrategieën
| Risicofactor | Mechanisme | Preventiestrategie (Specifieke Clausule) | |
|---|---|---|---|
| Ondermatige specificatie van GSM voor de ondergrondstoestand | Een laag CBR-ondergrond vereist zwaarder geotextiel. Selecteer GSM op basis van de CBR van de ondergrond: >8% gebruiken 150 g/m²; 3-8% gebruiken 200-250 g/m²; <3% gebruiken 300-400 g/m² of geweven versterking. | ||
| Gebruik van spleetfolie geweven voor drainage-toepassingen | Lage permittiviteit veroorzaakt verstopping. Voor filtratie of drainage, specificeer non-woven (permittiviteit ≥0,5 sec⁻¹). Gespleten filmweefsel is niet toegestaan. | ||
| Algehele perforatie tijdens verdichting | Hoekig aggregaat dringt door in weefsel met een lage GSM-waarde. Voor hoekig of gebroken steengruis, specificeer minimaal 250 g/m² non-woven. Voor zeer scherpe aggregaten (bijvoorbeeld gerecycleerd beton), specificeer 400 g/m². | Onvoldoende gripkracht voor installatie | Lichtgewicht stof scheurt tijdens gebruik. Minimale grijpkracht 300 N (ASTM D4632) voor geotextiel voor wegdek. Weiger stof met een trekkracht <250 N. |
| Geen UV-bescherming voor blootgesteld geotextiel | Langdurige blootstelling aan UV-straling tast polypropyleenweefsel aan. Geotextiel moet binnen 30 dagen na installatie worden afgedekt. Voor langere blootstelling, specificeer UV-gestabiliseerde stof of zwarte kleur. |
Inkoopgids: Hoe kies je geotextiel GSM voor wegconstructie?
Verkrijg de CBR-waarde van de ondergrond – Uit geotechnisch onderzoek. CBR
<3% = slecht ("subgrade" = vereist zwaar ("heavy")). CBR = gemiddeld ("moderate" standard). >8% = goed (lichte belasting).Bepaal de verkeersbelasting (ESAL's) Lage verkeersdichtheid
<10.000 (lichte belasting = gemiddelde belasting = standaard = zware belasting) = zware belasting.Selecteer de primaire functie – Alleen scheiding (goede ondergrond) → 150-200 g/m² non-woven. Scheiding + versterking (matige ondergrond) → 200-300 g/m² non-woven. Hoogwaardige versterking (slechte ondergrond) → 300-400 g/m² non-woven of 200-300 g/m² geweven monofilament.
Controleer het aggregatietype – Afgerond aggregaat (grind) zorgt voor een lagere GSM. Gehoekt of gebroken steen vereist een hogere GSM (voeg 50-100 g/m² toe).
Controleer de overlevingskansen van de installatie – Minimale grijpkracht 300 N (ASTM D4632), doorsteekweerstand 250 N (ASTM D4833) voor standaard wegconstructie.
Testrapporten vereist – GSM volgens ASTM D5261, grijpsterkte volgens D4632, permittiviteit volgens D4491 voor non-woven, treksterkte volgens D4595 voor geweven.
Vergelijk de levenscycluskosten – Een hogere GSM kost in het begin meer, maar vermindert de dikte van de basislaag (materiaalbesparing) en verlengt de levensduur van de bestrating. Bereken de netto-economie.
Technische casestudy: Industriële toegangsweg – 150 g/m² defect, opgewaardeerd naar 300 g/m²
Project: Assistent 2 km industriële toegangsweg, ondergrond CBR 2,5 procent (zachte klei), 500 zware vrachtwagens per dag (geschat 2 miljoen ESAL's over 20 jaar).
Originele specificatie (mislukt): 150 g/m² non-woven geotextiel onder een aggregaatbasis van 400 mm. De installatiekosten bedroegen $8/m² voor geotextiel + basis.
Storing na 18 maanden: Inbraakdiepte 75-100 mm, indringing van aggregaten in de ondergrond, afvoer van fijnmateriaal door geotextiel. Kernen toonden aan dat het geotextiel op meerdere plaatsen doorboord was.
Oorsprongsanalyse: 150 g/m² is onvoldoende voor een CBR 2,5% ondergrond onder zware vrachtwagenbelastingen. Grijpkracht 280 N (lager dan de aanbevolen 400 N bij een slechte ondergrond). Doorsteekweerstand 180 N – onvoldoende voor 50 mm hoekig aggregaat.
Herstelwerkzaamheden (correcte specificatie): Vervangen door 300 g/m² non-woven (greep 650 N, perforatie 450 N). De dikte van de basislaag is verlaagd van 400 mm naar 300 mm (materiaalbesparing van 25 procent). Installatiekosten: geotextiel $2,50/m² (hoger) + basis $12/m² (lager) = $14,50/m² totaal vs origineel $8/m² + sanering $15/m² = $23/m².
Gemeten resultaat: De vraagWelke geotextiel-GSM is geschikt voor wegondergrond onder de liner? – voor een slechte ondergrond met zwaar verkeer is 150 g/m² onvoldoende. 300 g/m² non-woven biedt een 3x langere levensduur en lagere levenscycluskosten ondanks hogere initiële materiaalkosten.
FAQ – Welke Geotextiel GSM is geschikt voor ondergrondsbekleding van wegen?
Technische ondersteuning of offerte aanvragen
Wij bieden ontwikkeling van geotextiel-specificaties, ondergrondanalyse en kostenoptimalisatie voor wegdek- en verhardingsprojecten.
✔ Offerte aanvragen (ondergrond CBR, verkeers-ESAL's, aggregatetype, projectgrootte)
✔ Download de 20 pagina's tellende geotextiel-selectiegids (met GSM-berekenings spreadsheet)
✔ Neem contact op met een geotechnisch ingenieur (specialist in bestrating, 18 jaar ervaring)
Neem contact op met ons engineeringteam via het projectaanvraagformulier.
Over de auteur
Deze technische gids is opgesteld door de senior geotechnische engineeringgroep van ons bedrijf, een B2B-adviesbureau dat gespecialiseerd is in het ontwerpen van bestrating, het specificeren van geotextiel en het optimaliseren van wegconstructies. Hoofdingenieur: 22 jaar ervaring in geosynthetica en bestratingstechniek, 17 jaar in advies op het gebied van wegenbouw, en ontwerper van meer dan 500 wegconstructieprojecten wereldwijd. Elke GSM-aanbeveling, CBR-relatie voor de ondergrond en kostenanalyse is gebaseerd op de AASHTO- en ASTM-normen en prestatiegegevens uit de praktijk. Geen algemeen advies – technisch geavanceerde data voor civiele ingenieurs en inkoopmanagers.